www.jasnagora.com
Poniedziałek, 27.06.2016
Wyszukiwarka wiadomości

Znajdź!
    ogłoszenia kancelarii kustosza
 
Kancelaria Kustosza Bazyliki Jasnogórskiej
Kustosz: o. Ignacy Rękawek
z-ca Kustosza: o. Michał Bortnik
z-ca Kustosza: o. Andrzej Rączka
godziny dyżurowania:
od 9.00 do 12.30
od 14.15 do 18.00
tel: +48 34 3777 207
fax: +48 34 365 17 42
e-mail: kustosz@jasnagora.pl
adres:
Kustosz Jasnej Góry
Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra
ul.Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa

Przyjmowanie na Msze święte:
Na Jasnej Górze można zamówić Msze św.:
- indywidualne
- zbiorowe (środa 7.00 i sobota 15.30)
- wieczyste /odprawiane przez 25 lat od daty zamówienia/
- gregoriańskie /30 Mszy św. za jednego zmarłego/
Przyjmowanie na Msze św.:
Osobiście intencję Mszy św. można zamówić:
- w zakrystii w godzinach 6.00-12.00 /soboty, niedziele i uroczystości do 13.00/ oraz 13.30 do 21.30;
- w wyznaczonych punktach na terenie sanktuarium: w kruchcie bazyliki oraz przy bramach wejściowych;
- można również przesłać przekaz pocztowy na adres Kustosza lub przelew na konto podane poniżej, w tytule wpisując intencję Mszy św. i ewentualnie termin /pilne! lub konkretną datę – zawsze jednak z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem/. Wysyłając list lub e-mail z intencją, w tytule przelewu lub przekazu zaznaczamy: „wysyłam list”. Mszę św. wyznaczamy po otrzymaniu listu, wiadomości mailowej, przekazu pocztowego bądź przelewu bankowego w proponowanym czy zbliżonym terminie lub w ciągu 2-3 tygodni od daty zamówienia i na adres nadawcy, bądź właściciela konta, wysyłamy zawiadomienie;
- w sprawach pilnych intencji, jak również intencji Mszy św., w której chcemy uczestniczyć osobiście /w miarę możliwości z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem/, prosimy o bezpośredni kontakt z kancelarią Kustosza pod numerem telefonu 034/ 3777 207
Intencje na Apel Jasnogórski przyjmowane są jedynie za pośrednictwem Radia Jasna Góra, wpisując je do Wielkiej Księgi Apelowej.
Rachunek bankowy dla intencji mszalnych jest zarezerwowany w BNP Paribas Polska SA w Częstochowie:
21 1600 1097 0002 3405 5050 0156
dane:
Klasztor OO. Paulinów Jasna Góra
ul. Kordeckiego 2
42-225 Częstochowa
Dla zagranicy:
PL21 1600 1097 0002 3405 5050 0156
dane Klasztoru - jw.
oraz Banku:
BNP Paribas Polska SA
Oddział Częstochowa
ul. ks. J. Popiełuszki 2
42-200 Częstochowa
SWIFT (BIC): PPABPLPK
Kustosz Jasnej Góry


Sakrament Małżeństwa na Jasnej Górze
1. Wszelkie formalności załatwiamy w parafii narzeczonej lub narzeczonego;
2. ks. Proboszcz wystawia licencję zaadresowaną na kustosza bazyliki jasnogórskiej;
3. osobiście lub telefonicznie (34 37 77 207) ustalamy z o. Kustoszem planowany termin zawarcia sakramentu małżeństwa;
4. jeśli ma to być ślub tzw. konkordatowy (cywilny i kościelny równocześnie), wymagane są zaświadczenia z USC
5. jeśli ma to być jedynie ślub kościelny, wyciąg z USC o zawartym już wcześniej ślubie cywilnym;
6. wymienione dokumenty można dostarczyć wcześniej o. Kustoszowi do zakrystii jasnogórskiej wraz z danymi świadków (imię i nazwisko, wiek i stałe zameldowanie) lub, jeśli nie jest to możliwe, najpóźniej na godzinę przed ślubem;
7. spisanie Aktu Małżeństwa dokonuje się na godzinę przed ustalonym terminem ślubu. Nowożeńcy i świadkowie zabierają ze sobą dowody osobiste do wglądu;
8. niedostarczenie dokumentów na czas uniemożliwi zawarcie Sakramentu Małżeństwa w danym terminie.

Chrzest Święty na Jasnej Górze
Potrzebne dokumenty:
- pisemne zezwolenie Księdza Proboszcza parafii zamieszkania na Chrzest na Jasnej Górze
- rodzice chrzestni przedstawiają zaświadczenia od swoich Księży Proboszczów, że mogą piastować godność chrzestnych, czyli że są praktykującymi katolikami
- Akt urodzenia dziecka – wyciąg z Urzędu Stanu Cywilnego (najlepiej ksero-kopia)
- Termin Chrztu ustalany jest osobiście lub telefonicznie z Ojcem Kustoszem (34 37 77 207)
- Dokumenty można złożyć wcześniej w zakrystii u Ojca Kustosza wraz z danymi rodziców i chrzestnych (imię i nazwisko, wiek i stałe zameldowanie) lub najpóźniej godzinę przed ustalonym terminem Chrztu Świętego

Główne uroczystości maryjne na Jasnej Górze:
3 maja - uroczystość Najśw. Maryi Panny, Królowej Polski
16 lipca - wspomnienie Najśw. Maryi Panny z góry Karmel -Matki Bożej Szkaplerznej
15 sierpnia - odpust Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny
26 sierpnia - uroczystość Najśw. Maryi Panny Częstochowskiej
8 września - święto Narodzenia Najśw. Maryi Panny

Wota
Zwyczaj przynoszenia i ofiarowywania wotów, składanych przez pątników w Kaplicy Cudownego Obrazu, jest charakterystyczną i wielowiekową praktyką religijną na Jasnej Górze. Prosimy jednak nie przyczepiać samowolnie do ścian Kaplicy żadnych darów dziekczynno-błagalnych, składanych na świadectwo łask otrzymanych przez wstawienictwo Matki Bożej - wszystkie wota prosimy składać u ojca paulina dyżurującego w zakrystii. W zakrystii jest również specjalna Księga Wot w której są odnotowywane i rejestrowane wszelkie składane wota.

Dewocjonalia
Dewocjonalia w okresie letnim poświęcamy przed Bazyliką i w zakrystii w godzinach jej otwarcia. W okresie zimowym - w zakrystii. Gdy zakrystia jest zamknięta różne pamiątki religijne poświęcamy przed głównym ołtarzu w bazylice.
Nabywanie pamiątek: sklepy Claromontana, księgarnia, wydawnictwo Paulinianum - zapraszamy!

Ofiary
Dziękujemy za wszelkie ofiary na renowację Sanktuarium jasnogórskiego. Ofiary na ten cel można składać w zakrystii i wyznaczonych punktach na Jasnej Górze. W intencjach ofiarodawców odprawiamy codziennie Mszę św. i modlimy się w czasie Apelu Jasnogórskiego.

Punkty duszpasterskie
Na Jasnej Górze czynne są: Jasnogórskie Centrum Informacji, Poradnictwo Rodzinne, Sekretariat Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Przy Poradni Rodzinnej czynny jest Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, w którym można włączyć się w dzieło obrony nienarodzonych poprzez modlitwę.
W Jasnogórskim Ośrodku Duszpasterskim obok kaplicy św. Józefa czynne są: Poradnia psychologiczna dla młodych, Jasnogórski Ośrodek Powołań (JOP), Redakcja Miesięcznika Jasna Góra oraz Biuro Prasowe Jasnej Góry.
Na Jasnej Górze znajdują się również Księgi Parafialne dla pielgrzymów. Kapłani wraz z grupami oraz indywidualni pielgrzymi mogą wpisywać się do ksiąg swoich parafii celem odnotowania pobytu.
Zakon Paulinów przyjmuje kandydatów na kapłanów i braci zakonnych. Informacje szczegółowe można otrzymać przy Furcie w Sali Rycerskiej.
Punkt Pomocy da Osób z Problemami Alkoholowymi czynny jest w Jasnogórskim Ośrodku Duszpasterskim w Domu Pątnika - na zewnątrz Jasnej Góry - w godz. od 12.00 do 20.00.

Chóry jasnogórskie zapraszają!
W sanktuarium działają chóry, orkiestra i zespoły muzyczno-wokalne. Bliższe informacje na jasnogórskiej podstronie internetowej poświęconej życiu muzycznemu - zob. www.jasnagora.com

Zachęta
Informujemy pielgrzymów, że w niewielkiej odległości (ok.500 m)od Jasnej Góry, przy kościele św. Barbary znajduje się kaplica z cudownym źródełkiem. Jest to miejsce z którego czerpano wodę do obmycia Cudownego Obrazu Matki Bożej po zadaniu przez rabusiów ran ciętych Wizerunkowi Maryi w czasie napadu 14 kwietnia 1430 r. Zachęcamy i zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca.

Radio Jasna Góra
transmituje codziennie Mszę św. i Apel Jasnogórski z Kaplicy Cudownego Obrazu w programie nadawanym całodobowo na fali UKF 100,6 MHz.
Tel. do Radia: nr kierunkowy do Polski +48; do Częstochowy (034) i do biura w Radiu - 365 18 13, a bezpośrednio do studia - 365 17 47. Nr faxu do Radia - 365 60 16
www.radiojasnagora.pl

Uwaga:
Kustosz sanktuarium zastrzega sobie możliwość zmian ze względów duszpasterskich w ogłoszonym programie posługi duszpasterskiej na Jasnej Górze. Zdarza się, że czasami mimo poczynionych uprzednio ustaleń i uzgodnień z Kancelarią Kustosza, sami organizatorzy pielgrzymek, zjazdów i sympozjów, zmuszeni są - z powodu trudnych do przewidzenia okoliczności i sytuacji - dokonać niezbędnych korekt w harmonogramie tuż przed rozpoczęciem lub nawet w trakcie trwania danego wydarzenia. Uprzejmie informujemy, że Biuro Prasowe nie odpowiada za wszelkie zaistniałe z ww powodów zmiany.
  Powrót          
                                                                                                                        ©Biuro Prasowe Jasnej Góry