Biuro Prasowe Jasnej Góry

2013-06-20 Film 'Credo' z Wojciechem Kilarem prezentuje TVP Katowice

Kaplica Różańcowa. Jasnogórska premiera filmu dokumentalnego pt. Wojciech Kilar. Credo Premiera filmu dokumentalnego „Wojciech Kilar. Credo” w reż. Violetty Rotter-Kozery i Zdzisława Sowińskiego miała miejsce w środę, 19 czerwca w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze.

Film jest szczerym wyznaniem Wojciecha Kilara, światowej sławy kompozytora. Ukazuje osobowość artysty od lat podążającego indywidualną, niezależną drogą. Mówi o jego życiowych i twórczych wyborach. W filmie zostały wykorzystane unikatowe, nie publikowane dotąd materiały.

W jasnogórskiej premierze uczestniczyli: główny bohater filmu Wojciech Kilar, twórcy – Violetta Rotter-Kozera i Zdzisław Sowiński, marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła wraz z małżonką, ks. Jarosław Paszkot, proboszcz parafii Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach-Brynowie, rodzimej parafii Wojciecha Kilara, ojcowie paulini, ludzie związani ze światem kultury i sztuki oraz dziennikarze.

„W pierwszej chwili, kiedy się spotykaliśmy i rozmawialiśmy, nie bardzo zdawałem sobie sprawę, że powstaje film. Myślę, że dzięki temu ten film jest tak świetnie zrobiony, że nie było to ustawione od razu, tylko to była rzeczywiście moja rozmowa z panią Violą i ze Zdzisiem. Ja miałem wątpliwości, czy moja osoba się w ogóle nadaje na film” – wspominał po premierze Wojciech Kilar.

Słowo powitania wypowiedział o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Bardzo cieszymy się, że nasz bohater Czcigodny Pan Profesor może dzisiaj swoje ‘credo’ wypowiedzieć przez film wobec nas wszystkich, to jego życiowe ‘credo’, które wypowiadał od dzieciństwa, od młodości, przez lata twórczości, ta jednoznaczna, piękna postawa, w której od pewnego czasu szczególne miejsce zajęła Jasna Góra” – powiedział.

„Nie byłoby tego filmu, gdyby nie było Jasnej Góry – podkreślił Zdzisław Sowiński - To film o wspaniałym człowieku, o moim przyjacielu i przede wszystkim przyjacielu Jasnej Góry i Matki Bożej”. „Twoja obecność nadaje głębię temu spotkaniu, i to nas bardziej ubogaca” – dodał zwracając się do Wojciecha Kilara.

„Współpraca była dla mnie radością, jeżeli praca może być nagrodą, to w tym wypadku tak było, od samego początku i cały czas to trwa, to jest rzeczywiście niebywałe - podkreśliła Violetta Rotter-Kozera – I jeśli Państwo pozwolicie, podziękuję Panu Wojciechowi za szczerość, odwagę, za to, że zechciał o sobie tak wiele powiedzieć, bo to jest potrzebne nam wszystkim. Dziękuję, Panie Wojciechu”.

Mirosław Sekuła po obejrzeniu filmu powiedział: „Ten film jest taki jak Kilar. Mówi prawdę o człowieku, który staje po stronie dobra, i daje nam wewnętrzny pokój”.

„Pozwoliliście mi Państwo głębiej zrozumieć Jasną Górę – stwierdził o. Jan Golonka, kurator zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze, mówiąc do twórców filmu – Jestem zanurzony w wielu okresach historii tego miejsca, w wielu tajemnicach, które kryje Jasna Góra. Istota kryje się w tych świętych oczach Matki Bożej i trzymajcie to święte dziedzictwo Polski, jakie się kryje w oczach Matki Bożej”.

posłuchaj: jasnogórska premiera filmu „Wojciech Kilar. Credo”

Wojciech Kilar urodził 17 lipca 1932 r. we Lwowie. W 1944 r. musiał opuścić swoje rodzinne miasto. Cztery lata później, po krótkim pobycie w Rzeszowie, a następnie w Krakowie, dotarł do Katowic. Z tym właśnie miastem związane są dalsze losy twórcy. Tutaj ukończył studia kompozytorskie, tutaj napisał swoje największe dzieła. Jest pianistą, kompozytorem, dyrygentem, autorem muzyki do ponad 130 filmów polskich i zagranicznych. m.in. do „Ziemi Obiecanej”, „Pana Tadeusza”, „Lalki”, „Pianisty”. Współpracował z Krzysztofem Zanussim, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim. Najsłynniejsze jego dzieła muzyczne to „Krzesany”, „Kościelec 1909”, „Siwa mgła”, „Exodus”, „Angelus”, „Orawa” oraz „Missa pro pace” („Msza o pokój”).

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
2013-06-20, czwartek, godz. 11.30

drukuj

w najbliższych dniach

6-10 VII, pn-pt
Europejskie Spotkanie Egzorcystów

8 VII, śr, godz. 14.00
Msza św. pogrzebowa śp. Zofii Rozanow, Bazylika

11 VII, sb
10. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa
10.00
zbiórka wszystkich grup w Archikatedrze Częstochowskiej, wspólna modlitwa, zawiązanie wspólnoty, świadectwa uczestników poszczególnych grup, słowo bpa Krzysztofa Zadarko, przewodniczącego Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek
13.00
Msza św. na Szczycie

11/12 VII, sb/nd
Comiesięczne czuwanie nocne mieszkańców arch. częstochowskiej, łódzkiej i diec. sosnowieckiej
20.00
Msza św. na rozpoczęcie czuwania w Kaplicy Matki Bożej
21.00
Apel Jasnogórski

11–12 VII, sb-nd
24. Pielgrzymka Rodziny „Radia Maryja”
11.00
Uroczysta Msza Św., której przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, Szczyt

11-12 VII, sb-nd
16. Pielgrzymka Kawalerii Konnej
16.30
Powitanie, Szczyt
16.45
Msza św., bp Stanisław Stefanek

Wejścia pielgrzymek na odpust Matki Bożej Szkaplerznej
10 VII, pt
216. Piesza Pielgrzymka Kalwaryjsko-Lanckorońska
16.00
Powitanie na placu przed Szczytem; w sobotę 11 lipca Msza św. o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej
12 VII, nd
24. Szczecińska Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę
18.30
Msza św., Kaplica Matki Bożej
13 VII, pn
32. Piesza Pielgrzymka organizowana przez Duszpasterstwo Rolników Diec. Zielonogórsko-Gorzowskiej
13.00
Msza św., Kaplica Matki Bożej
14 VII, wt
146. Piesza Pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego
17.30
Wejście do Kaplicy Matki Bożej; w środę 15 lipca Msza św. o godz. 8.00 w Kaplicy matki Bożej
15 VII, śr
81. Poznańska Piesza Pielgrzymka
16.00
Msza św. na Szczycie
15 VII, śr
35. Przemyska Piesza Pielgrzymka
11.00
Msza św. w Bazylice

Modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie
Szczególna modlitwa o pokój trwa na Jasnej Górze od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Codziennie, w czasie Mszy św. o godz. 15.30, śpiewane są suplikacje, czyli modlitwy o charakterze błagalnym - „Święty Boże, święty mocny...”