Biuro Prasowe Jasnej Góry

2010-11-22 Chłopcy wstąpili do chóru 'Pueri Claromontani'

Kaplica Matki Bożej. Liturgia Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego 'Pueri Claromontani' Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” powiększył się o 37 chłopców z drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Po roku intensywnego przygotowania chłopcy stali się pełnymi członkami chóru. Przyjęcie nowych, młodych śpiewaków miało miejsce w poniedziałek, 22 listopada podczas Liturgii w Kaplicy Matki Bożej.

Na znak przynależności do chóru chłopcy otrzymali komeżki – stroje liturgiczne. Młodzi śpiewacy, wychodząc zza kraty podchodzili do ołtarza, jednocześnie przechodząc między chłopcami, którzy już śpiewają w chórze. Później chłopcy złożyli przyrzeczenie, że swoją posługę będą pełnić z radością i z zaangażowaniem. Prosili również o wstawiennictwo w tych postanowieniach św. Cecylię i Matkę Bożą. Uroczystość obserwowali ze wzruszeniem rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i rodziny chłopców.

Liturgii przewodniczył o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Homilię wygłosił o. Paweł Morka, paulin, tegoroczny rekolekcjonista dni skupienia dla chórów jasnogórskich.

Specjalne dyplomy i podziękowania otrzymali chłopcy, którzy już zakończyli śpiewanie w Jasnogórskim Chórze z powodu mutacji.

Jasnogórski Chór Chłopięcy istnieje na Jasnej Górze od 6 i pól roku. Od 5 lat działa pod dyrekcją Jarosława Jasiury, kompozytora i organisty jasnogórskiego. Chór zrzesza chłopców w wieku przedmutacyjnym, kiedy śpiewają głosem sopranu i altu. Jasnogórski Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” śpiewa co dwa tygodnie w bazylice jasnogórskiej na Mszy św. o godz. 13.00. Najbliższa Eucharystia z udziałem chóru odprawiona zostanie 5 grudnia. Chór wystapi również w ramach Adwentowych Wieczorów Organowych na Jasnej Górze.

Prowadzący chór Jarosław Jasiura przy okazji uroczystości przyjęcia nowych członków podkreśla, jak wielkie zasługi dla działalności chóru mają rodzice chłopców. „Ja zawsze mówię, że te głosy śpiewające to chłopcy, a te nogi przyprowadzają chłopców to rodzice – podkreśla Jarosław Jasiura – Gdyby nie było tak zaangażowanych rodziców w tym chórze, ten chór nie miał by prawa bytu. Funkcjonuje, dlatego, że mamy wspaniałych rodziców, którzy przyprowadzają chłopców, poświęcają swój czas, dwa razy w tygodniu spędzają ten czas na próbach”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś
2010-11-23, wtorek, godz. 11.00

www.puericlaromontani.eu

drukuj

w najbliższych dniach

22-23 V, pt-sb
35. Pielgrzymka Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

23 V, sb
360. Piesza Pielgrzymka Łowicka
14.30
Wejście pod Szczyt jasnogórski, modlitwa z tańcami pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego
15.30
Msza św. - bp Józef Zawitkowski, Kaplica Matki Bożej
Pielgrzymka Łowicka, w wigilię uroczystości Zielonych Świętek, rozpoczyna tegoroczny sezon pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

22-24 V, pt-nd
Rekolekcje i 91. Pielgrzymka Służby Zdrowia
24 maja, niedziela
11.00
Msza św. na Szczycie

24 V, nd
10. Festiwal Twórczości Maryjnej dla dzieci i młodzieży

24 V, nd
Marsz dla życia i rodziny
Hasło: „Żyję, kocham życie!!!”
14.30
Finał akcji: Pielucha dla malucha
15.00
Msza św. - Archikatedra Częstochowska
16.00
zbiórka uczestników na placu przed Archikatedrą
16.30
wymarsz ul. Krakowską i Alejami Najświętszej Maryi Panny na Błonia Jasnej Góry
złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II na pl. Daszyńskiego
17.15
Błonia Jasnej Góry - hołd z białych kwiatów pod figurą Maryi Niepokalanej, spotkanie rodzinne

25 V, pn
Jubileusz 25-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie i 10-lecia Katolickiego Gimnazjum w Częstochowie
Uroczystość będzie połączona z nadaniem imienia Matki Bożej Jasnogórskiej Katolickiemu Gimnazjum w Częstochowie i z poświęceniem sztandaru dla Gimnazjum
9.30
Msza św. w Kaplicy Matki Bożej – przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski
10.30
Spotkanie w Sali o. Kordeckiego:

Modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie
Szczególna modlitwa o pokój trwa na Jasnej Górze od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Codziennie, w czasie Mszy św. o godz. 15.30, śpiewane są suplikacje, czyli modlitwy o charakterze błagalnym - „Święty Boże, święty mocny...”

Rekolekcje powołaniowe w Zakonie Paulinów
28-31 V
Jasna Góra
18-21 VI
Kraków, WSD Zakonu Paulinów
Informacje i zapisy na stronie www.powolania.paulini.pl