Biuro Prasowe Jasnej Góry

2010-11-22 Chłopcy wstąpili do chóru 'Pueri Claromontani'

Kaplica Matki Bożej. Liturgia Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego 'Pueri Claromontani' Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” powiększył się o 37 chłopców z drugiej i trzeciej klasy szkoły podstawowej. Po roku intensywnego przygotowania chłopcy stali się pełnymi członkami chóru. Przyjęcie nowych, młodych śpiewaków miało miejsce w poniedziałek, 22 listopada podczas Liturgii w Kaplicy Matki Bożej.

Na znak przynależności do chóru chłopcy otrzymali komeżki – stroje liturgiczne. Młodzi śpiewacy, wychodząc zza kraty podchodzili do ołtarza, jednocześnie przechodząc między chłopcami, którzy już śpiewają w chórze. Później chłopcy złożyli przyrzeczenie, że swoją posługę będą pełnić z radością i z zaangażowaniem. Prosili również o wstawiennictwo w tych postanowieniach św. Cecylię i Matkę Bożą. Uroczystość obserwowali ze wzruszeniem rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i rodziny chłopców.

Liturgii przewodniczył o. Nikodem Kilnar, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych. Homilię wygłosił o. Paweł Morka, paulin, tegoroczny rekolekcjonista dni skupienia dla chórów jasnogórskich.

Specjalne dyplomy i podziękowania otrzymali chłopcy, którzy już zakończyli śpiewanie w Jasnogórskim Chórze z powodu mutacji.

Jasnogórski Chór Chłopięcy istnieje na Jasnej Górze od 6 i pól roku. Od 5 lat działa pod dyrekcją Jarosława Jasiury, kompozytora i organisty jasnogórskiego. Chór zrzesza chłopców w wieku przedmutacyjnym, kiedy śpiewają głosem sopranu i altu. Jasnogórski Chóru Chłopięcego „Pueri Claromontani” śpiewa co dwa tygodnie w bazylice jasnogórskiej na Mszy św. o godz. 13.00. Najbliższa Eucharystia z udziałem chóru odprawiona zostanie 5 grudnia. Chór wystapi również w ramach Adwentowych Wieczorów Organowych na Jasnej Górze.

Prowadzący chór Jarosław Jasiura przy okazji uroczystości przyjęcia nowych członków podkreśla, jak wielkie zasługi dla działalności chóru mają rodzice chłopców. „Ja zawsze mówię, że te głosy śpiewające to chłopcy, a te nogi przyprowadzają chłopców to rodzice – podkreśla Jarosław Jasiura – Gdyby nie było tak zaangażowanych rodziców w tym chórze, ten chór nie miał by prawa bytu. Funkcjonuje, dlatego, że mamy wspaniałych rodziców, którzy przyprowadzają chłopców, poświęcają swój czas, dwa razy w tygodniu spędzają ten czas na próbach”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr, mś
2010-11-23, wtorek, godz. 11.00

www.puericlaromontani.eu

drukuj
Czytaj stronę w 104 językach