Biuro Prasowe Jasnej Góry

2007-04-30 Róża papieska przy Obrazie

Róża ofiarowana przez papieża Benedykta XVI Złota róża, przekazana przez papieża Benedykta XVI Matce Bożej Jasnogórskiej podczas ubiegłorocznej pielgrzymki na Jasną Górę, znalazła swoje miejsce obok Cudownego Obrazu.

W jasnogórskiej kaplicy, tuż przy Cudownym Obrazie, wotywna Złota Róża została zamontowana w nocy z 29 na 30 kwietnia. Nastąpiło to przed tegorocznymi uroczystościami 3-majowymi ku czci Maryi, Królowej Polski.

Złota Róża podarowana przez papieża Benedykta XVI wykonana została na zamówienie Ojca Świętego Pawła VI, który osobiście chciał ją przekazać do sanktuarium jasnogórskiego w 1966 roku. Z przyczyn politycznych (ówczesne władze w Polsce nie wyraziły na to zgody) papieska pielgrzymka z okazji Millenium Chrztu Polski - 1966 r. nie doszła do skutku. Na życzenie Ojca Świętego Benedykta XVI Złota Róża została przekazana w czasie Jego ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski. Nastąpiło to podczas obecności Benedykta XVI na Jasnej Górze w dniu 26 maja 2006 roku.

Złota Róża znalazła swoje miejsce po prawej stronie Cudownego Obrazu, obok Złotej Róży podarowanej przez papieża Jana Pawła II. Złota Róża papieża od Benedykta XVI nie jest więc tą samą ani taką samą, jak ta podarowana przez papieża Jana Pawła II. Aktualnie są więc dwie Złote Róże - najwyższej rangi odznaczenia papieskie dla sanktuarium maryjnego.

Wotum od papieża Benedykta XVI wykonane jest ze srebra i złota. Podstawą jest wstęga, z której wyrastają dwie gałązki oplatające krzyż. Ponad krzyżem gałązki zakończone są czterema pąkami róż i dwoma rozwiniętymi kwiatami. Krzyż o wymiarach 44 x 32 cm ma rozszerzane ramiona. Na górnym ramieniu umieszczony jest wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej, a na bocznych figury aniołów adorujących. W dolnej części umieszczony został herb Ojca Świętego Benedykta XVI o wymiarach 10 x 7 cm.

W oryginalnym podarunku papieża, do stopy róży przymocowana była podstawa o wymiarach 10 x 34 x 22 cm, a na niej tabliczka z napisem: „BENEDYKT XVI OFIARUJE TĘ ZŁOTĄ RÓŻĘ MATCE BOŻEJ, JASNOGÓRSKIEJ PANI, WSPOMINAJĄC WIELKIEGO SYNA NARODU POLSKIEGO UMIŁOWANEGO POPRZEDNIKA JANA PAWŁA II (26 MAJA 2006)”. Ponieważ wotum, kiedy je wykonywano, przeznaczone zostało do ekspozycji w formie stojącej, ojcowie paulini zastanawiali się, w jaki sposób umieścić wotum w nastawie ołtarzowej w Kaplicy Matki Bożej. Pragnieniem ich było bowiem, by tak ważne wotum znalazło się w najważniejszym miejscu na Jasnej Górze - obok Cudownego Obrazu. Po wielu konsultacjach zdecydowano, że podstawa zostanie odjęta, a róża zawiśnie na ołtarzu - tak, jak róża Jana Pawła II. Samą tabliczkę dedykacyjną z pamiątkowym napisem zamontowano tuż obok wotum.

Oto wymiary róży: wysokość - 75 cm, szerokość - 32 cm, podstawa - 29 x 17 cm, wysokość krzyża - 44 cm.

Wczoraj wieczorem na specjalnych obradach spotkali się przełożeni paulinów. Podczas narady podjęli oni decyzję o najkorzystniejszym miejcu dla pokazywania wotum przy Obrazie Matki Bożej.

Złotą Różę zamontował w nastawie ołtarzowej Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji 'Pro Patria' oraz br. Dawid Respondek, jasnogórski dekorator. Dwa uchwyty, na których zamontowana jest róża, są w ciemnym kolorze, aby dobrze można było wyeksponować różę.

Złota Róża papieża Benedykta XVI tak, jak i Złota Róża papieża Jana Pawła II pozostaną na dłużej przy Obrazie Matki Bożej.

o. Stanisław Tomoń
2007-04-30, poniedziałek, godz. 15.00

drukuj

w najbliższych dniach

10 II, śr
Środa Popielcowa
Podczas każdej Mszy św. obrzęd posypania głów popiołem
7.00
Msza św. wspólnotowa dla ojców i braci paulinów - przewodniczy o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry /Kaplica Matki Bożej/
W Środę Popielcową także pierwsza w tegorocznym Wielkim Poście Droga Krzyżowa o godz. 16.45 w Kaplicy Matki Bożej

11 II, czw
24. Światowy Dzień Chorego
13.30
Msza św. w int. ludzi chorych w Kaplicy Matki Bożej i nabożeństwo lourdzkie /kapłani przejdą wzdłuż Kaplicy i pobłogosławią Najświętszym Sakramentem indywidualnie każdego chorego/, połączone z modlitwą o uzdrowienie chorych

11/12 II, czw/pt
Comiesięczne czuwanie modlitewne mieszkańców arch. częstochowskiej, łódzkiej i diec. sosnowieckiej
20.00
Msza św.
21.00
Apel Jasnogórski, po nim całonocne czuwanie

12-14 II, pt-nd
Pielgrzymka Zakonu Bożogrobców
Rekolekcje poprowadzi abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski

Jasnogórskie Dni Skupienia z modlitwą o uzdrowienie
Spotkania prowadzi o. Marcin Ciechanowski, paulin, egzorcysta arch. częstochowskiej
Terminy: 25–28 II 2016, 17–20 III 2016, 7–10 IV 2016

Modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie
Szczególna modlitwa o pokój trwa na Jasnej Górze od pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Codziennie, w czasie Mszy św. o godz. 15.30, śpiewane są suplikacje, czyli modlitwy o charakterze błagalnym - „Święty Boże, święty mocny...”

Nabożeństwa w Wielkim Poście
W każdy piątek:
16.45
Droga Krzyżowa w Kaplicy Matki Bożej
20.00
Droga Krzyżowa w Kaplicy św. Józefa na Halach
W każdą niedzielę:
16.15
Nabożeństwo Gorzkich Żali w bazylice jasnogórskiej